SVENSKA MÄSTARE KPIST:

Försöks SM 1970-71-72.
Veteran SM startade 1985
2003 startade även Liggande SM.
Rekord starter var året 1976 med 654 deltagare.


BANA:

1970
1 Hans Gabrielsson Rommehed
2 Lars Jonsson Västerås Skarp
3 Ragnar Berg Surahammar

1971
1 Sven Hörnkvist Kviberg
2 Holger Andersson Surahammar
3 Torsten Larsson Östermalm

1972
1 Jan Å Persson P 2
2 Stig Magnell Växjö
3 Göthe Karlsson KA 2

1973
1 Ingvar Hed Munkfors
2 Ingemar Sundvall A 1
3 Hans Gabrielsson Rommehed

1974
1 Stig Sandberg Hallsberg
2 Lars Karlsson Helsingborg
3 Erik Johansson P 2

1975
1 Hans Gabrielsson Rommehed
2 Knut H Persson Halmstad
3 Sven Owe Andersson Husie

1976
1 Erik Liikamaa Karungi
2 Gösta Strömgren F 21
3 Lars-Erik Björk Eksjö

1977
1 Lars Jonsson Västerås Skarp
2 Åke Nilsson Karlholm
3 Sten Liikamaa Karungi

1978
1 Sigvard Lundh Gnarp
2 Hugo Ahlberg Tågarp
3 Kjell Strömberg Degerfors

1979
1 Sten Liikamaa Karungi
2 Erling Johansson Torp
3 Bengt Lenvik Nynäshamn

1980
1 Ingemar Nilsson Norrköping
2 Lars Göran Gunnarsson Lidhult
3 Sten Liikamaa Karungi

1981
1 Jan-Olof Nygren Klemensnäs
2 Lars-Inge Johansson Norrköping
3 Sten Liikamaa Karungi

1982
1 Lars-Göran Gunnarsson Lidhult
2 Göran Johansson F 5
3 Ingemar Nilsson Norrköping

1983
1 Lars-Göran Stenberg Oxelösund
2 Arnold Stackelberg Skarp A
3 Bengt-Åke Eriksson Ärla

1984
1 Erik Liikamaa Karungi
2 Paul Robertsson Norrköping
3 Roland Henneborg Skarp A

1985
1 Lars-Göran Stenberg Oxelösund
2 Göran Johansson F 5
3 Erling Johansson Torp

1986
1 Bengt Johansson Toarp
2 Erling Johansson Torp
3 Sten Liikamaa Karungi

1987
1 Erling Johandsson Torp
2 Christer Nilsson Överum
3 Kent Preutz P 2

1988
1 Anders Lindborg Läckeby
2 Erling Johansson Torp
3 Ingemar Nilsson Norrköping

1989
1 Erling Johansson Torp
2 Bror Axelsson Skoga-Ekshärad
3 Göran Johansson F 5

1990
1 Lars-Göran Stenberg Oxelösund
2 Mats Olsson Vinslöv
3 Erling Johansson Torp

1991
1 Bror Axelsson Skoga-Ekshärad
2 Erling Johansson Torp
3 Lennart Danielsson Degerhamn

1992
1 Anders Lindborg Läckeby
2 Rune Utterström Ale
3 Jonas Johansson Målilla

1993
1 Elmer Jansson A 1
2 Göran Johansson F 5
3 Lars-Göran Stenberg Oxeösund

1994
1 Jan-Olof Nygren Skellefteå
2 Håkan Beijer Gunnebo
3 Göran Johansson F 5

1995
1 Anders Lindborg Läckeby
2 Arvid Wägroth Torp
3 Mats Olsson Vinslöv

1996
1 Anders Lindborg Läckeby
2 Hans-Olov Zettergren Söderhamn
3 Elmer Jansson A 1

1997
1 Anders Lindborg Läckeby
2 Lars-Olof Gerhardsson Fjärås
3 Bengt Dolk Norrköping

1998
1 Lars-Åke Ingemarsson Lidhult
2 Robert Strömqvist Norra Dal
3 Lars-Göran Stenberg Oxelösund

1999
1 Lars Gabrielsson Rommehed
2 Håkan Beijer Gunnebo
3 Göran Johansson Riseberga

2000
1 Hans-Olof Zettergren Söderhamn
2 Kenneth Eriksson Hallsberg
3 Anders Lindborg Läckeby

2001
1 Lars Gabrielsson Rommehed
2 Mats Olsson Vinslöv
3 Anders Lindborg Läckeby

2002
1 Anders Lindborg Algutsrum
2 Dan Andersson Orust Östra
3 Per-Erik Gabrielsson Rommehed

2003
1 Per-Erik Gabrielsson Rommehed
2 Lars Gabrielsson Rommehed
3 Stefan Nilsson Ale


FÄLTSKJUTNING SENIORER:

1970
1 Lars-Göran Stenberg Oxelösund
2 Birger Dolk Norrköping
3 Paul Robertsson Norrköping

1971
1 Stig Magnell Växjö
2 Arne Friberg Norrköping
3 Lars-Göran Stenberg Oxelösund

1972
1 Lars-Göran Stenberg Oxelösund
2 Sven Hörnkvist Kviberg
3 Bengt Johansson Nykroppa

1973
1 Erik Gustavsson Västerås Skarp
2 Erik Liikamaa Karungi
3 Lars-Göran Stenberg Oxelösund

1974
1 Åke Blomstrand Överum
2 Erik Claesson LV 4
3 Paul Robertsson Norrköping

1975
1 Göran Andersson A 1
2 Åke Lundqvist Marma
3 Lars-Göran Stenberg Oxelösund

1976
1 Lars-Göran Stenberg Oxelösund
2 Sven-Erik Svensson LV 3
3 Ingemar Åberg Avesta

1977
1 Lars-Göran Stenberg Oxelösund
2 Lars-Ove Hed Munkfors
3 Bengt Dolk Norrköping

1978
1 Lars-Göran Stenberg Oxelösund
2 Hans Gabrielsson Rommehed
3 Ingemar Lundholm Rommehed

1979
1 Lars Erik Sundell LV 3
2 Göthe Karlsson KA 2
3 Gösta Strömgren F 21

1980
1 Sven Hörnkvist Kviberg
2 Håkan Thelander P 2
3 Erling Johansson Torp

1981
1 Åke Blomstrand Överum
2 Lars-Göran Stenberg Oxelösund
3 Hans Gabrielsson Rommehed

1982
1 Lars-Göran Stenberg Oxelösund
2 Sune Nilsson Tallberg
3 Erling Johansson Torp

1983
1 Erling Johansson Torp
2 Leif Pettersson Bogsta
3 Bengt G Ohlsson Hällestad-Dalby

1984
1 Lars-Göran Stenberg Oxelösund
2 Gunnar Göthberg Klinte
3 Torsten Nilsson Västerås Skarp

1985
1 Kjell Karlberg KA 2
2 Börje Svensson Norrahammar
3 Hans Gabrielsson Rommehed

1986
1 Göran Johansson F 5
2 Åke Blomstrand Överum
3 Stig Mattsson Åryd

1987
1 Lars-Göran Stenberg Oxelösund
2 John-Axel Johansson Forshälla
3 Lennart Danielsson Degerhamn

1988
1 Lars-Göran Stenberg Oxelösund
2 Rickard Eriksson Norrköping
3 Lars-Åke Ingemarsson Lidhult

1989
1 Bror Axelsson Skoga-Ekshärad
2 Lars-Göran Stenberg Oxelösund
3 Tommy Lindau Ing 12

1990
1 Bror Axelsson Skoga-Ekshärad
2 Kenth Nilsson Norrahammar
3 Lennart Danielsson Degerhamn

1991
1 Göran Thörnert I 12
2 Arvid Wägroth Torp
3 Ulf Hansson Limhamn

1992
1 Lars-Erik Björk Eksjö
2 Sten Liikamaa Luleå Skarp
3 Tore Timgren Stenkumla

1993
1 Tommy Lindau Eksjö
2 Allan Carlsson F 21
3 Bengt G Nilsson Tågarp

1994
1 Lars-Göran Stenberg Oxelösund
2 Bengt Dolk Norrköping
3 Göran Thörnert I 12

1995
1 Göran Johansson F 5
2 Janne Eriksson MKO ÖHM
3 Lars-Göran Stenberg Oxelösund

1996
1 Eva Lundholm Rommehed
2 Göran Johansson F 5
3 Lars-Göran Stenberg Oxelösund

1997
1 Bengt Dolk Norrköping
2 Stig Anderberg Trelleborg
3 Tommy Pettersson Örebro

1998
1 Göran Thörnert I 12
2 Per Möllerström Vinslöv
3 Lars-Åke Ingemarsson Lidhult

1999
1 Bengt Dolk Norrköping
2 Lars Inge Ahlström Lärbro
3 Karl-Ingemar Johansson Växjö

2000
1 Dan Andersson Orust Östra
2 Helge Pettersson Orust Östra
3 Bengt Ek Löderup

2001
1 Lars-Olov Gerhardsson Fjärås
2 Dan Andersson Orust Östra
3 Mikael Holmström Västerås Skarp

2002
1 Kenth Nilsson Norrahammar
2 Mikael Holmström Västerås Skarp
3 Bengt Dolk Norrköping

2003
1 Lars-Olov Gerhardsson Fjärås
2 Per-Erik Gabrielsson Rommehed
3 Ulf Nilsson Rosersberg



VETERANMÄSTARE BANA:

1985
1 Alf Nyström Korsnäs-Hosjö
2 Sigfrid Adolfsson Rommehed
3 Hugo Ahlberg Tågarp

1986
1 Åke Lundqvist Marma
2 Enock Prage I 2
3 Göran Karlsson Algutsrum

1987
1 Åke Lundqvist Marma
2 Sune Björkén LV 7
3 Bertil Karlsson P 2

1988
1 Åke Lundqvist Marma
2 Lennart Marklund Västerås Skarp
3 Åke Åberg Örebro

1989
1 Birger Gustavsson Eksjö
2 Gillis Andersson Toarp
3 Hugo Ahlberg Tågarp

1990
1 Göthe Karlsson KA 2
2 Birger Gustavsson Eksjö
3 Sven Hörnkvist Kviberg

1991
1 Ove Ramberg KA 2
2 Sven-Olof Olsson Eskilstuna
3 Erik Liikamaa Luleå Skarp

1992
1 Ove Ramberg KA 2
2 Göthe Karlsson KA 2
3 Sune Björkén F 21

1993
1 Birger Gustavsson Eksjö
2 Erling Johansson Torp
3 Bertil Svensson Tierp-Tolfta

1994
1 Erling Johansson Torp
2 Hugo Ahlberg Tågarp
3 Bertil Svensson Tierp-Tolfta

1995
1 Ove Ramberg KA 2
2 Bertil Svensson Tierp-Tolfta
3 Roland Karlsson Linköping

1996
1 Ove Ramberg KA 2
2 Erling Johansson Torp
3 Göthe Karlsson KA 2

1997
1 Arvid Wägroth Torp
2 Lars Persson Karlsborg
3 Rune Utterström Ale

1998
1 Ove Ramberg KA 2
2 Kjell Strömberg Degerfors
3 Åke Thorséll Västerfärnebo

1999
1 Erling Johansson Torp
2 Kjell Strömberg Degerfors
3 Arvid Wägroth Torp

2000
1 Kjell Strömberg Degerfors
2 Rune Utterström Ale
3 Karl-Gustav Runander Visby

2001
1 Rune Utterström Ale
2 Erling Johansson Torp
3 Lars Persson Karlsborg

2002
1 Stig Svensson KA 2
2 Erling Johansson Torp
3 Lars Persson Karlsborg

2003
1 Britt Bohlström Västerfärnebo
2 Rune Utterström Ale
3 Erling Johansson Torp



VETERANMÄSTARE FÄLT:

1985
1 Bertil Svensson Tierp-Tolfta
2 Gösta Hammar Virserum
3 Arne Friberg Norrköping

1986
1 Sigvard Lundh Strömsnäsbruk
2 Ingemar Åberg Avesta
3 Lars Thorell Katrineholm

1987
1 Harald Söderlund Södertelge
2 Lennart Marklund Västerås Skarp
3 Birger Dolk Norrköping

1988
1 Sigvard Lundh Strömsnäsbruk
2 Åke Jonsson LV 3
3 Lennart Marklund Västerås Skarp

1989
1 Lennart Olsson Karlshamn
2 Paul Robertsson Norrköping
3 Birger Eriksson Ålem

1990
1 Hans Gabrielsson Rommehed
2 Sven Hörnkvist Kviberg
3 Ingemar Andersson Norrköping

1991
1 Sven Hörnkvist Kviberg
2 Sven-Erik Svensson I 2
3 Erik Liikamaa Luleå Skarp

1992
1 Sigvard Lundh Strömsbruk
2 Kurt Ahlberg P 6
3 Erik Liikamaa Lule Skarp

1993
1 Erling Johansson Torp
2 Erik Erntsson Falun
3 Rolf Björkman Månkarbo

1994
1 Bengt Johnsson Kville
2 Kurt Ahlberg P 6
3 Torsten Ytterbäck Örebro

1995
1 Göthe Karlsson KA 2
2 Hans Gabrielsson Rommehed
3 Torsten Ytterbäck Örebro

1996
1 Pervi Carlsson KKI
2 Gösta Strömgren F 21
3 Nils-Erik Lindborg Läckeby

1997
1 Thore Olofsson Grava
2 Birger Gustavsson Eksjö
3 Ove Ramberg KA 2

1998
1 Gösta Fransson Sävsjö
2 Hans Grahn Hällestad-Dalby
3 Bengt-Åke Nilsson Bräcke

1999
1 Lars-Göran Stenberg Oxelösund
2 Sven-Olof Pettersson Värnamo
3 Alf Bernhardsson KKI

2000
1 Lars-Göran Stenberg Oxelösund
2 Lennart Olsson Karlshamn
3 Stig Svensson KA 2

2001
1 Erik Erntsson Falun
2 Lars-Göran Stenberg Oxelösund
3 Stig Ålgars Strömsholm

2002
1 Lars-Göran Stenberg Oxelösund
2 Stig Ålgars Strömsholm
3 Kjell Strömberg Degerfors

2003
1 Stig Ålgars Strömsholm
2 Lars-Göran Stenberg Oxelösund
3 Stig Mattsson Åryd



MÄSTARE SENIORER LIGGANDE:

2003
1 Hans-Olof Zettergren Söderhamn
2 Leif Pettersson Malmberget-Koskullskulle
3 Kenneth Eriksson Hallsberg



MÄSTERSKAP VETERANER LIGGANDE:

2003
1 Hans Gabrielsson Rommehed
2 Kjell Strömberg Degerfors
3 Stig Svensson KA 2

[skriv ut]